Kişisel Blog Sitesi Nedir? Nasıl Açılır?

Merhaba dostlar, uzun zamandır düzenli olarak Blogger ve WordPress blog siteleri oluşturmaktayım ancak kişisel blog sitemi daha yeni oluşturabildim. İlk içeriğimde ise sizlere kişisel blog sitesi nedir ve nasıl açılır? sorularınızı cevaplandıracağım.

Bildiğimiz üzere internet sektörü her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Peki, bu kadar hızlı bir gelişme gösteren bu sektörde kendimizi nasıl ön plana çıkartırız? Bu soruya birçok şekilde cevap verilebilir lakin bana göre bu soruya verilebilecek en güzel cevap kişisel blog sitesidir. Peki bu kişisel blog sitesi nedir?

Kişisel Blog Sitesi Nedir?

Kişisel blog, kişinin kendi deneyim ve araştırmaları sonucunda oluşturduğu içeriklerini yayınladığı bir site türüdür. Bu tarz siteleri incelediğimiz zaman bazı kişilerin hayat tecrübelerini, bazı kişilerin ise ilgi alanları hakkında araştırma yaparak özgün bir şekilde ürettiği içeriklerini yayınladığını görüyoruz. Sizde kişisel blog sitenizi oluşturarak hayat tecrübelerinizi ve ilgi alanlarınız hakkında oluşturduğunuz içerikleri yayınlayabilirsiniz. Kısacası, internet ağınızdaki günlük ve defteriniz olarak adlandırabiliriz.

Bu konuda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de yanlış içerik seçimidir. Kişiler ilgi alanı ve tecrübesi olmadığı bir kategori belirleyerek hazırladığı içerikleri kişisel blog sitesine yüklemektedir. Sonrasında ise bunun devamını getiremediğinden dolayı sitesini içerik ile besleyememektedir. Güncelliğini koruyamayan internet siteleri arama motorlarında arka planlara atılmakta olup kişi doğal olarak başarısız olmaktadır.

Kişisel Blog Sitesi Nasıl Açılır?

Web sektörüne daha yeni adım atacak olan kişilerin sıkça kişisel blog sitenin nasıl açılacağını araştırdığını ve sorduğunu gördüm. Bu yazıyı hazırlamamdaki en büyük neden ise budur. Peki, kişisel blog sitesini nasıl açarız? Google’ın servislerinden biri olan Blogger veya WordPress altyapısından faydalanarak oluşturmamız mümkün. Blogger’dan ücretsiz ve basit bir şekilde blog sitesi kurabilirsiniz ancak ben WordPress altyapısının daha profesyonel olduğunu düşünüyorum.  WordPress’in resmi web sitesini ziyaret ederek Blogger’da olduğu gibi ücretsiz domainlerden faydalanabilirsiniz. Ben bunun yerine ufak ücretler karşılığında Godaddy, Name ve Namecheap gibi firmalardan alan adı satın almanızı öneririm.

Satın aldığınız alan adını hostinginizin Nameserver (NS) larına bağlamalısınız. Ardından C-Panel’e giriş yaparak en aşağı inmelisiniz ve karşınıza çıkan altyapı seçeneklerinden WordPress’i seçmelisiniz. Karşınıza gelen pencerede WordPress kurulumu için site adı, slogan ve tema seçimi gibi bilgileri doldurarak yükle butonuna basınız. Bu adım sonrasında ise siteadi.com/wp-admin adresinden belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. WordPress paneline giriş yaptıktan sonra site ayarlamalarını isteğinize uygun yapabilirsiniz.

Kişisel Blog Sitesi İle Para Kazanmak Mümkün Mü?

Kişisel blog siteniz aracılığıyla uzman olduğunuz konular için sipariş/ler almanız mümkündür. Bunun yanı sıra Google’ın bir diğer servislerinden biri olan Adsense ile para kazanmanız mümkün. Google Adsense, web site ve Youtube kanallarında ziyaretçilere reklam gösterimi yaparak yayıncıların para kazanmasına olanak sağlamaktadır. Peki, kişisel blog sitesi ile ne kadar kazanç sağlayabilirim? Bu durum sizin uzman olduğunuz alan ve sitenizin ziyaretçi sayısına bağlı olarak farklılık göstereceğinden dolayı net bir rakam söylemek sağlıklı olmayacaktır.

Ahmet Eren Genc

2016 yılından bu yana web sektöründe faaliyetlerini sürdüren biriyim. İlk etapta Blogger serüveninde yol almış olup son üç senedir WordPress siteleri ile uğraşmaktayım. Amatör olarak SEO ve Dijital Pazarlama üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmaktayım.

Bunlarda İlginizi Çekebilir